اجرای تار و دایره، استادان “بیگجه خانی” و “فرنام” در جشن هنر شیراز

استاد بیگجه خانی همزمان با تأسیس رادیو تبریز در اردیبهشت سال 1325 شمسی فعالیت خود را در آن جا شروع کرد و مدتی نیز سرپرست ارکستر موسیقی ایرانی رادیو تبریز بودند.
Be Sociable, Share!
YouTube Preview Image

استاد غلامحسین بیگجه خانی سال 1297 شمسی در شهر تبریز در محله سنجران کوچه قره چی لر دربند تارزنلر در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد. او فرزند حسینعلی خان بیگجه خانی و برادر کوچکتر ممی بیگجه خانی که از هنرمندان و تارنوازان زمان خود بودند. پسر عموها و اکثر اعضای فامیل استاد بیگجه خانی نیز از هنرمندان موسیقی بوده اند.

استاد بیگجه خانی از شش سالگی آموزش تار به سبک فارسی را نزد پدر شروع کرد و بعد از فوت پدر از سال 1310 شمسی نزد شاگرد پدرش رضا قلی خان زابولی آذر به آموزش خود ادامه داده و استعداد نوازندگی خود را در تار نشان داد و از طرف محافل هنری و مردم مورد استقبال قرار گرفت.

استاد بیگجه خانی همزمان با تأسیس رادیو تبریز در اردیبهشت سال 1325 شمسی فعالیت خود را در آن جا شروع کرد و مدتی نیز سرپرست ارکستر موسیقی ایرانی رادیو تبریز بودند.  آخرین کنسرت رسمی استاد بیگجه خانی با گروه چاووش بود که در سال 1363 برگزار شد.
استاد غلامحسین بیگجه خانی بعد از عمری تلاش هنری در 24 فروردین 1366 در بیمارستان 29 بهمن تبریز برای همیشه چشم از جهان فرو بست و آثار گرانبهائی از خود به یادگار گذاشت. (به نقل از: موسیقی آذربایجان)
استاد محمود فرنام در سال ۱۲۷۷ شمسی در تبریز متولد شد. اهمیت او علاوه بر چیره دستی و تسلط در هنر دایره نوازی، هشتاد سال همراهی با بزرگترین موسیقیدانان ایران است. او در کنار عارف قزوینی، اقبال آذر، قمرالملوک وزیری، علی اکبرخان شهنازی، ابوالحسن صبا و غلامحسین بیگجه خانی، دایره نواخته است. نکته مهم دیگر در مورد استاد فرنام، دایره نوازی او با ساز اساتید بزرگی است که هر کدام از تأثیرگذاران و شاخص ترین هنرمندان عصر خود به شمار می آیند. این نکته از آن رو اهمیت دارد که معمولا تنبک تنها ساز همراهی در موسیقی ایرانی است. (به نقل از: داریوش پیرنیاکان)
Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Comments 

.

Title

نظر شما در باره طرح یک روز از زندگی ایرانیان چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...