نمایی از روستای تاریخی خرانق، یزد

در نزدیکی یزد، شهر بادگیرها، روستایی قدیمی و تماشایی قرار دارد که با داشتن آثار تاریخی بسیارارزشمند هر گردشگری را مجذوب می کند. در خرانق می توانید قدم در دل تاریخ بگذارید و روستایی کهن با معماری غنی و بافت تاریخی منحصر به فرد را از نزدیک لمس کنید.
Be Sociable, Share!

روستای خرانق مرکز بخش خرانق شهرستان اردکان از توابع یزد است و بین دو منطقه کوهستانی و کویری ، قرار گرفته. این روستا با وجود همجواری با کویر، سرسبز است و آب و هوای آن معتدل و زمستان های تقریبا سردی دارد. رودخانه فصلی خرانق در شرق، کوه قلعه در شمال غرب و کویر در جنوب این روستا قرار گرفته است.

روستای خرانق را در تاریخ «خورانق» یعنی زادگاه خورشید می‌گفته‌اند و قدمت آن به زمان های خیلی دور برمی گردد. آنقدر که گفته می شود خرانق حتی قدیمی تر از شهر یزد است و آثار تاریخی چند هزار ساله ای که در آن وجود دارد اهمیت این روستا را چند برابر و آن را به یک منطقه باستانی با بافت تاریخی ارزشمند تبدیل کرده است .از مهمترین آثار تاریخی این روستا می توان به قلعه ، منار جنبان ،کاروانسرا،پل آبراه ، مشهدک ،بابا خادم ، حمام، آسیاب، مسجد جامع ، شترگلوو… اشاره کرد.
قلعه خرانق
قلعه خرانق که از مهمترین آثار تاریخی روستای خرانق به شمار می رود در حقیقت یک مجتمع مسکونی ‏است و بر فراز تپه ای که بر تمام زمین های اطراف اشراف دارد جای گرفته است مساحت آن در حدود 1/1 هکتار است و اطراف قلعه حصارهایی است که آن را احاطه کرده وموجب استحکام آن می شود. شش برج نگهبانی، برای حفاظت ساکنین قلعه وجود داشته که متصل به بدنه قلعه است .جنس دیوارهای قلعه خرانق از خشت و گل و سقف آن از تیرهایی چون حصیرهای الیافی، چوب و پوشال است.

در این قلعه 80 خانه وجود دارد که عموما 2 تا 3 طبقه ودر جاهایی تا چهار طبقه هم می باشند . جالب اینکه طبقه بالای خانه ها عموما مربوط به خانه دیگر است، شکل این خانه های خشتی به گونه ای ‏است که چشم انداز بسیار زیبایی را به دشت های مجاور که عمدتا سبز است ایجاد کرده است. دور تا دور قلعه نیز کانال آب برای حفاظت از آن حفر شده است .این قلعه دارای 4 دروازه به نامهای دروازه بالا، پایین، رضاخان سرداری و خالو است و اطراف قلعه کوچه های باریک و پیچ در پیچ است که معروف ترین آن کوچه گرگ است.
منار جنبان
شاید منارجنبان اصفهان به گوش همه آشنا بیاد ولی جالب این است که در خرانق و درون قلعه وکنار مسجد جامع آن نیز، مناره نسبتا قطور و بلندی قرار دارد  که دارای 3 طبقه و دو ردیف پله است و جنبیدن آن نیز مانند منار جنبان اصفهان باعث شگفتی همگان می شود این منار یکی از با ارزش ترین مناره هاست و می توان آن را رقیب سرسخت منار جنبان اصفهان به شمار آورد.
کاروانسرای (رصد خانه ) خرانق
کاروانسرای آجری خرانق در دوران قاجار ساخته شده وبانی آن شاهزاده ولی میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار بوده و محل استقرارو استراحت کاروانهایی بوده که به سمت مشهد در حرکت بوده ا ند . از این کاروانسرا برای رصد ستارگان نیز استفاده می شود.
پل تاریخی آبرو
پل آبرو (آبراه) ازقدمت تاریخی برخوردار است و به سبک معماری دوره ساسانیان بنا شده است ، این پل دارای چهار دهانه می باشد و با پایه های قطور و طاق های قوسی به یکدیگر متصل شده است .مصالح به کار رفته در ساخت آن سنگ و ساروج بوده و طول آن 40 متراست پل آبرو تنها پل انتقال آب در استان یزد به حساب می آید.

از دیگر جاذبه های خرانق علاوه براماکن تاریخی می توان به طبیعت چشم نواز، آبشار زیبای ساعتی و منطقه حفاظت شده “دره انجیر”، با دارا بودن حیواناتی چون یوزپلنگ، میش، قوچ، گربه وحشی و…اشاره کرد.

بر گرفته از وب سایت گردشگری تبیان

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Comments 

.

Title

نظر شما در باره طرح یک روز از زندگی ایرانیان چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...