بیانیه‌ی سیاستهای سازمانیِ و مالی ایران‌ندا

ایران‌ندا یک شبکه‌ی تلویزیونی است که رویکردِ آن به جامعه‌ی ایرانیانِ پراکنده در سراسرِ جهان است. تکنولوژی‌های جدید ارتباطی و معیارهای تازه در بازارِ کار که نافیِ تمرکزگرایی است به ایران‌ندا امکان می دهد برای استفاده از بهترین نیروها و حفظ ارتباط کاری با شبکه‌ی باهمستان‌های ایرانی سیستم نیمه متمرکز را انتخاب کند. ایران‌ندا برای امور برنامه ریزی و مالی خود دفتری در آمریکا خواهد داشت، همچنین دفترهای واقعی و مجازی در شهرهای مختلف دنیا برای ترجمه و تولید و امور فنی. در نتیجه، اکثریت همکاران خود را زیر یک سقف جمع نمی کند. همکاران ایران ندا طیفی از تولیدکنندگان رسانه ای اند، از حرفه ای تا آماتور و روزنامه نگاران شهروندی. گرایش اصلی در قرارداد کاری آنها با ایران ندا آزاد (فری لانس) است.
Be Sociable, Share!

سیاست‌های سازمانی

– مشارکتی بودن تلویزیون
– تکیه بر ایرانیانِ سراسرِ جهان در برنامه‌سازی
– سازمانِ نیمه‌متمرکز و ادیتوریال مرکزی
– گرایش به قراردادهایِ فری‌لانس

ایران‌ندا یک شبکه‌ی تلویزیونی است که رویکردِ آن به جامعه‌ی ایرانیانِ پراکنده در سراسرِ جهان است. تکنولوژی‌های جدید ارتباطی و معیارهای تازه در بازارِ کار که نافیِ تمرکزگرایی است به ایران‌ندا امکان می دهد برای استفاده از بهترین نیروها و حفظ ارتباط کاری با شبکه‌ی باهمستان‌های ایرانی سیستم نیمه متمرکز را انتخاب کند.

ایران‌ندا برای امور برنامه ریزی و مالی خود دفتری در آمریکا خواهد داشت، همچنین دفترهای واقعی و مجازی در شهرهای مختلف دنیا برای ترجمه و تولید و امور فنی. در نتیجه، اکثریت همکاران خود را زیر یک سقف جمع نمی کند.

همکاران ایران ندا طیفی از تولیدکنندگان رسانه ای اند، از حرفه ای تا آماتور و روزنامه نگاران شهروندی. گرایش اصلی در قرارداد کاری آنها با ایران ندا آزاد (فری لانس) است.

برنامه های پیش بینی شده برای راه‌اندازی ایران ندا

– طرحِ یک روز از زندگی ایرانیان
– فراهم آوردن زمینه همکاری با اعضا در فعالیت‌های رسانه‌ای
– گرداوری ویدئو برای معرفی سبکِ خاصِ ایران‌ندا و شناساییِ همکارانِ آینده
– ساخت و سفارش ویدئو برای دستِ کم سه ساعت تولید و ترجمه‌ی روزانه

اولین اقدام ایران‌ندا در فعالیت‌های رسانه ای طرحی فراگیر است که به یک روز از زندگی ایرانیان خواهد پرداخت. این اقدام در اعتراض به طرح ریدلی اسکات و کوین مک دانلد طراحی شده است که ایرانیان را از شرکت در ساختن مستند یک روز از زندگی (در 24 جولای 2010) محروم کردند. جزئیات این طرح در وبلاگ سایت ایران ندا اعلام شده است.

همزمان، ایران ندا برای راه اندازی رسانه سه گام را در روند کار خود در نظر می‌گیرد:

گام نخست: فعالیت وبسایت ایران‌ندا برای گرداوری فیلم‌هایی که نمایانگر سبک کاری آن باشد. این پایگاه باید هم از نگاه محتوا و هم زیباشناسی بازار رسانه‌ای را رنگین‌تر کند و برای مخاطبان و اعضا دسترسی بیشتر و بهتری به مواد برگزیده فراهم کند. طراحی این مرحله به گونه ای خواهد بود که ایران ندا بتواند نیروهای آتی خود را شناسایی کند و آموزش دهد.

گام دوم: تولید تدریجی ویدئوهای اموزشی، گزارشی-مستند، فرهنگی، موسیقی، طنز و گفتگو با تکیه بر شبکه‌ی اعضا.

گام سوم: رسیدن به تولید روزانه حداقل دو ساعت ویدئو، فعال شدن بخش خرید و سفارش و ترجمه فیلم برای دست کم یک ساعت برنامه در روز.

با رسیدن به تولید سه ساعت برنامه کانال ماهواره‌‌ای ایران ندا راه اندازی خواهد شد.

برنامه‌های تلویزیونیِ ایران‌ندا

– اولویت دادن به آینده‌ی ایران
– گردآوری برنامه و فیلم‌های مربوط به فرهنگ ایران
– اولویت دادن به زنان و جوانان
– توجه بیشتر به نظر تا خبر
– توجه به زبانهای محلی ایران
– پشتیبانی از اعضا در برنامه سازی

توجه به آینده‌ی ایران از اولویتهای اصلی ایران ندا ست و در تمام سیاست ها و جهت‌گیری ها مورد توجه خواهد بود.

در مرحله‌ی پخشِ ماهواره‌ای این سیاست‌ها در باره‌ی خرید محصولات شبکه‌های دیگر و یا تولیدِ برنامه رعایت می شود:

– گزینشِ برنامه‌ها و فیلم‌های تولید شده در شبکه‌های تلویزیونی سراسر جهان در باره‌ی ایران و همسایگانِ آن، و کشورهای خاورمیانه. ایران‌ندا می‌کوشد به‌تدریج همه‌ی آثار مهم و ارزشمند و قابلِ بحث در باره‌ی ایران و فرهنگِ ایرانی را از منابع مختلف تصویری گردآوری کند.
– توجهِ خاص به فیلم‌ها و برنامه‌هایی که زنان و مسائل آنان را در گذر از فرهنگ مردسالار به شهروند برابربه نمایش می گذارد.
– توجهِ خاص به جنبه‌های آموزشی در شماری از برنامه‌ها که برای پاسخگویی به نیازهای ویژه‌ی مخاطبان نوجوان یا جوانان تازه مستقل-شده-از-خانواده تهیه می شود.
– توجه به گزینشِ فیلم همزمان با رشد تولید اختصاصی.
– توجه کمتر به خبر و توجه بیشتر به «نظر» و تحلیلِ خبر.
– گسترشِ امکانِ پخشِ برنامه‌های مناسب برای زبان‌های قومی ایران مانندِ گیلکی و مازندرانی تا آذری و کردی و ارمنی (با زیرنویس فارسی).
– پشتیبانی از اعضا برای برنامه سازی حرفه ای و اولویت دادن به ویدئوهای تولیدی آنها.

سیاست‌های مالی

– حمایت مالی به معنای حمایت از سیاست ها و دیدگاهای منتشرشده ایران ندا ست
– انجام پروژه‌های مشترک با بنیادهای ایرانی و بین المللی
– سرمایه گذاری برای پایدارسازی ایران‌ندا
– استفاده‌ی مشورتی از حامیانِ ارشد
– انتشار علنی گزارش مالی سالانه

ایران‌ندا بر آن است که امکاناتِ مالیِ خود را از منابعِ ایرانی فراهم کند. در این مسیر سیاست‌های مالیِ ایران ندا همه مجاری مالی ممکن را در نظر می‌گیرد:

حامیان مالی ایران ندا به طور کلی شامل گروه های زیر می شوند:

– اعضای شبکه ایران ندا که حق عضویت می پردازند؛
– یاورانِ ایرانی و هنرمندان ایرانی و غیرِایرانی که کمک مالی یکباره یا کوتاه مدت تعهد می کنند؛
– کارآفرینان و بینشورانِ ایرانی که مایل اند کمک‌های مالی خود را تا زمانی که ایران‌ندا بر اساسِ ارزش‌های اعلام شده‌اش فعالیت می‌کند ادامه دهند؛
– بنیادهای غیردولتی ایرانیان که در سراسر جهان فعالیت می کنند؛
– گروه‌های مدافع حقوق بشر و نهادهای غیردولتی بین المللی که برای اجرای پروژه های مشترک تصویری به همکاری با ایران‌ندا علاقه‌مند باشند.

ایران‌ندا متعهد است که پس از گذراندن دوره‌ی تأسیس تنها بخشی از درآمدهای خود را صرف هزینه‌های جاری کند و باقی را برای پایداری بنیاد سرمایه‌گذاری کند.

ایران‌ندا، در چارچوب مقررات مربوط به بنیادهای غیرانتفاعی در ایالات متحد امریکا، به فعالیت‌های بازاریابی، ارائه‌ی خدماتِ رسانه ای، پس‌اندازِ درازمدت و فعالیت‌های عمومی رایج بنیادها می پردازد تا بتدریج توانِ مالیِ خود را افزایش دهد.

هر گونه افزایش توان مالی صرف گسترش کار و تضمین پایداری آن و بالابردن کیفیت تولیدات خواهد شد و در دستمزدهای مدیران ارشد ایران‌ندا تاثیری نخواهد داشت.

حامیان مالی، فارغ از میزان کمک‌هاشان، نمی توانند سیاست ها و ارزشهای اعلام شده ایران ندا را تغییر دهند و یا در قواعد سردبیری برنامه ها تاثیر بگذارند. قواعد سردبیری ایران ندا از اصول حرفه ای رسانه پیروی خواهد کرد.

عضویت حامیان مالی در ایران ندا اختیاری است.

شرایط عمومی و حقوق حامیان مالی به شرح زیر است:

– کمک‌ مالی بر اساس قوانین جاری کشوری که اهداکننده در آن زندگی می کند دریافت می شود. دریافت کمک با در نظر داشتنِ استقلال ایران ندا و استفاده‌ی بهینه از آن‌ها خواهد بود. حمایت کنندگان حق دارند کمک خود را، با رعایت قواعد حرفه ای کار رسانه، به برنامه‌های معین یا موضوعات مشخص اختصاص دهند.
– حمایت کنندگان مالی گزارشِ سالانه‌ی بنیاد را دریافت خواهند کرد و حق دارند از مجاری اداری تعریف شده بر امورِ مالی ایران‌ندا نظارت کنند ولی رابطه‌ی مستقیم و مدیریتی با کارکنان نخواهند داشت.
– حمایت کنندگانی که بیشتر از 5 هزار دلار کمک سالانه کنند عضو «هیات مشاوران افتخاری» ایران‌ندا خواهند بود. اعضای ارشد این هیأت در نقش هیات رئیسه افتخاری بنیاد ایران‌ندا عمل می کنند و نام آنها، اگر مایل باشند، اعلام عمومی می شود.
– هیأتِ مشاورانِ افتخاری همراه با نمایندگانی از اعضای ایران‌ندا سالانه در نشستی با هیات مدیره بنیاد و سردبیران ارشد ایران ندا شرکت می‌کنند تا نظرات خود را مطرح کنند و از پیشرفت کارها با خبر شوند و با آنها در مورد برنامه‌ها مشورت شود.

ایران‌ندا هر ساله، بنا به رسم رایج در میان بنیادها، گزارش سالانه‌ی مالی خود را، پس از تایید حسابرسان مستقل، به صورت عمومی و برای اطلاع همگان منتشر خواهد کرد.

* این بیانیه در نشست موسسان ایران‌ندا در لندن (22-23 اوت 2010) به تصویب رسیده و همزمان با رونمایی از سایت ایران‌ندا (20 اکتبر 2010) منتشر می شود.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Comments 

  1. رضا says:

    همین ابتدا از ویدیوی “جیرفت زادگاهی از تمدن جهان” خیلی لذت بردم. مطالب در این حوزه را دنبال می کنم اما این خیلی خوب بود.
    متشکرم

Title

نظر شما در باره طرح یک روز از زندگی ایرانیان چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...